V stredu čelil hlavný šéf známej kryptomeny od Facebooku David Marcus pred kongresom na druhom kole výsluchu, tentoraz od výboru
V stredu čelil šéf kryptomeny od Facebooku David Marcus pred kongresom na druhom kole výsluchu, tentoraz od výboru pre finančné služby. Rovnako ako v utorok na rokovaní Senátu, Marcus čelil hlbokým obavám z predchádzajúcich problémov Facebooku týkajúcich sa ochrany osobných údajov, ale aj nový skepticizmus sa týkal samotného charakteru okolo projektu Libra.
„Nemyslím si, že by ste mali spustiť svoju Libru,“ povedala Carolyn Maloney pre Marcusa v jednej výmene, „pretože vytvorenie novej meny je klúčovou funkciou vlády a malo byť ponechané na demokraticky zodpovedné inštitúcie., ktoré sa zodpovedajú americkému ľudu. Ale prinajmenšom by ste mali dohodnúť, že tento malý pilotný program urobíte najprv, plne pod dohľadom Federálneho rezervného systému a SEC“.
David odmietol zaviazať sa k pilotnému programu a namiesto toho zdôraznil širší záväzok Libry spolupracovať s medzinárodnými regulátormi. „Budeme naďalej spolupracovať s regulátormi a pracovnou skupinou na G7, ktorá sa zaoberá otázkami, ktoré nastolíte,“ odpovedal, „a uistiť sa, že aj keď to začneme, robíme to zodpovedne.“
Maloneyho znepokojenie je stále súčasťou širšieho posunu medzi zákonodarcami, z ktorých mnohí vidia Libru ako neoddeliteľnou mieru moci Fb, čo bude problém bez ohľadu na to, ako dôkladne sa vykoná.
Tento pohľad inšpiroval množstvo zákonov od demokratov, ktorí by sa snažili postaviť mimo územia kryptomeny a mimo zákona. Maxine Waters, ktorá predsedá výboru pre finančný dom, predtým žiadala, aby Fb pozastavil vývoj meny. Začiatkom tohto týždňa jej kancelária rozposlala návrh zákona, ktorým by sa projekt úplne blokoval a právne zakázalo poskytovanie veľkých finančných služieb alebo veľkým technologickým platformám. V senáte poslal senátor Brian Schatz samostatný návrh zákona, ktorý by zakázal rezervované digitálne meny, z ktorých je Lib najvýznamnejším príkladom.