Prečo sú lacné potraviny lacné

Prečo sú lacné potraviny lacné


Každý z nás sa snaží peniaze ušetriť kde sa len dá. Bohužiaľ to často robíme aj pri nákupe potravín. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, prečo sú tie najlacnejšie produkty tak lacné?

potraviny
 
Pozrime sa najprv na konzervačné látky.Pri spracovaní surovín na následné produkty, teda napríklad kečup, jogurt, čokoláda, džem, syr, kyslé uhorky, alebo čokoľvek, čo nekupujeme v takpovediac pôvodnom stave. Týka sa to aj sladkostí. Ochutených vôd, alebo pečiva.  V lacných potravinách väčšinou narazíte na benzoan sodný. Je označený ako E211. Jedná sa o veľmi zdraviu škodlivú látku, ak nie tú najhoršiu.  Je vyrábaný chemicky, neutralizáciou kyseliny benzénovej, ktorá sa vyrába oxidáciou toluénu. Aby ste si lepšie vedeli predstaviť, čo v podstate konzumujete, tak benzoan sodný sa okrem potravín, používa ja na výrobu nemrznúcich zmesí do áut, či deodorantov. V spomínaných výrobkoch sú používané samozrejme aj iné druhy konzervačných látok. Druhým problémom, je nízka kvalita samotných surovín.
 
Prečo je to tak?
Ako príklad si môžeme uviesť kyslé uhorky. Drahšie výrobky sú spracované rovnakým spôsobom, ako by ste ich zavárali doma. Sú teda očistené a zmiešané s nakladacím prípravkom. Ten tvoria rôzne koreniny, ale najme ocot a soľ, ktoré sú prirodzené konzervatny. Následne sú naložené do sklíčok a sterilizované. Tento proces je pre výrobcu samozrejme nákladnejší. Preto sú produkty bez konzervačných látok o čosi drahšie.

zavařenikny
 
Druhou kategóriu je zelenina a ovocie,teda produkty, ktorú nie sú žiadnym spôsobom spracované. V obchode nájdete paradajky, za ktoré zaplatíte tri eurá a hneď vedľa sú tie, ktoré stoja deväťdesiat centov. Musí vám byť jasné, že ich kvalita je rozdielna a nehovoríme iba o výzore a chuti. Lacná zelenina pochádza od výrobcov, ktorý ju pestujú pomocou umelého svetla a hlavne chemických hnojív a postrekov. Opäť hovoríme o omnoho rýchlejšom spôsobe. Takýto spôsob pestovania umožňuje podstatne väčšiu produkciu, takže cena môže byť nižšia. Drahšia zelenina je väčšinou pestovaná prirodzenejším spôsobom a bez veľkého množstva chémie. Obsahuje teda viac vitamínov a menej škodlivých látok.