Čínska napodobenina svetovej architektúry
Už dávno vieme, že čínske kópie rôznych produktov obsahujú veľkú časť obchodu tejto krajiny. Sú známi svojou schopnosťou odkopírovať snáď všetko. Či už ide o elektroniku, oblečenie, filmy alebo autá. Nový trend vznikol začiatkom druhého tisícročia kedy sa pustili do reprodukcie svetovej architektúry. Známa čínska spoločnosť Huawei sa rozhodla vybudovať mestečko obývané dnes už skoro 25-tisíc obyvateľmi s názvom Ox Horn Campus ktoré nekopíruje jedno ale rovno dvanásť známych miest.
Prechádzkou po meste by sme natrafili na štvrte zo známych lokalít zoznamu UNESCO kde nechýbajú architektonické perly Paríža, Verony, Bologne, Oxfordu, Burgundska a dokonca aj Českého Krumlova. Natrafíme tu napríklad aj na Budapeštiansky most slobody. Dvanásť však niekomu môže prísť stále málo a preto sa Huawei snaží stále mesto dopĺňať. Ox Horn Campus však nie je jediný projekt Číny usilujúci o kópie známych miest. Už v minulosti ukázali že sú schopný kopírovať celé mestá a ich pamiatky. Mnohé z nich však vzbudili pohoršenie ľudí bývajúcich v originálnych častiach miest. Ďalšie sa zas dostali do finančných problémov a dnes už sú neobývané.
Príkladom môže byť napríklad bývalý luxusný hotel spájajúci kópiu Capitolu a bieleho domu ktorý však prišiel o peniaze a dnes už je opustený. V súčasnosti v ňom ľudia predávajú zeleninu a vonku trénuje autoškola svojich žiakov. Ďalšími príkladmi môže byť známa Eiffelova veža ktorej čínska kópia dosahuje tretinovú výšku a tiež už dnes zíva prázdnotou. So sťažnosťou prišla Káhira, keď sa dozvedela o nie veľmi podarenej reprodukcií egyptskej sfingy ktorá patrí do UNESCA.
Či sú tieto napodobeniny dôveryhodné a naozaj spracované podľa predlohy môžeme zistiť aj my. Viac sa nám však oplatí vychutnať si pohľad na originálne stavby ktorých väčšinu máme oproti tým čínskym na dosah.