Ako ovplyvňujeme počet kusov oblečenia v obchodoch?
Ekologicky mysliaci a konajúci ľudia nám predpisujú, že by sme mali zmeniť naše myslenie a konanie hlavne pri kúpe oblečenia. To, že je oblečenie za lacný peniaz neznamená, že si ho máme menej vážiť alebo nakupovať len preto, že je také lacné. Naopak, mali by sme sa zamerať na to, aby sme si naše oblečenie obliekli čo najviac krát ako je to možné, čiže ho využili úplne naplno. Tak sa títo ekologickí maniaci snažia, aby sme kupovali, čo najmenej nového oblečenia, ale skôr oblečenie z druhej ruky alebo podobne.
Potom nám, ale môže napadnúť otázka, že čo sa stane s tými chabo platenými robotníkmi, ktorí dané oblečenie vyrábajú? Prídu o prácu kvôli nám? Nebude to ešte horšie ako to, že vôbec pracujú za mizernú plácu, ale aspoň nejakú majú?
Myslím, že takýto progres v kúpe oblečenia, teda skôr nekúpe oblečenia, nestane zo dňa na deň. Všetko (ak sa vôbec udeje) sa to stane za určité obdobie, takže tie zmeny budú postupné. Robotníci budú mať asi čím ďalej, tým menej práce, ale stále nejakú budú mať. Všetko sa bude postupne prispôsobovať tomu objemu, ktorý bude potrebný vyrobiť. Všetky zmeny, čo sa dejú vo svete, nie sú náhle, že by sa stali zo dňa na deň, ale ide o určitý proces zmien. A zmeny sú potrebné v celom svete na to, aby sa celá spoločnosť posunula niekam dopredu.
Určite ste už počuli o tom, že by sme mohli skúsiť mať taký šatník, ktorý je navzájom výborne kombinovateľný a tvorí ho pár desiatok kúskov. Skôr menej ako viac. Toto je sen takmer každého ekologicky zmýšľajúceho človeka. Ale skúste si takýto šatník spraviť z vecí, ktoré máte doma. Nekupujte ďalšie nové a nové oblečenie. To už nie je potom ekologické. Keď využijete, čo máte doma, budete ešte aj spokojnejší a menej sa bude musieť vyhadzovať, prípadne predávať. Najlepšie budete vedieť skombinovať veci, čo máte doma, pretože v obchode si môžete myslieť, že sa to bude hodiť, ale v konečnom dôsledku sa to nehodí.